poniedziałek, 7 marca 2016

Zasadniczy podział suplementów białkowych

Odżywki białkowe są uważane za jedne z najlepszych, najskuteczniejszych dla sportowców, dla osób preferujących aktywny styl życia i chcących coś konkretnego osiągnąć dzięki owej aktywności fizycznej. Faktycznie odżywki bazujące na białku są tymi, które warto włączyć w swój codzienny plan dnia. W tym miejscu chcemy zapytać o to, w jaki sposób możemy podzielić odżywki białkowe. Oczywiście takiego podziału możemy dokonać w bardzo różny sposób, aczkolwiek chodzi nam o podstawowy podział odżywek białkowych. 

Odżywki białkowe 

Pierwszą grupą odżywek są te bazujące na białkach pochodzenia roślinnego. Możemy tutaj wskazać na białka wywodzące się z soi, z pszenicy, ryżu, kukurydzy czy też z owsa. Druga grupa odżywek białkowych to chyba te najbardziej popularne i rozchwytywane wśród sportowców. Chodzi mianowicie o białka serwatkowe, o izolaty, koncentraty oraz o hydrolizaty. Pozostała nam jeszcze jedna grupa odżywek białkowych wywodząca się z białek zwierzęcych niemlecznych. Możemy tutaj wymienić chociażby izolaty i hydrolizaty wołowe, izolaty i hydrolizaty drobiowe, koncentraty czy też albumina jaj. Podział ten służy przede wszystkim rozróżnieniu odżywek szybkowchłanialnych od tych wolnowchłanialnych. Ma to znaczenie, gdyż każdy z tych rodzajów białka jest przeznaczony do stosowania w innym czasie. 

Najlepsze odżywki

Najszybciej wchłanialnymi odżywkami białkowymi są hydrolizaty oraz izolaty, natomiast koncentraty oraz kazeiniany to odżywki białkowe o stopniowym, długim czasie wchłaniania. Odżywki białkowe są oczywiście skutecznymi preparatami wspomagającymi nasz trening, aczkolwiek musimy w tym miejscu jasno zaznaczyć, że ich skuteczność w dużej mierze zależy od tego, jak wygląda nasz plan treningowy oraz od tego, w jaki sposób ułożona jest nasza dieta. Jeśli bowiem mówimy o dostarczaniu białka do naszego organizmu, to właśnie dieta powinna być podstawowym źródłem białka dla naszego organizmu. Odżywki białkowe są uzupełnieniem i w ten sposób należy je bezwzględnie traktować. Na pewno nie, jako produkt działający samoczynnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz