czwartek, 10 marca 2016

Masa ciała dzięki odżywkom białkowym

Nasz organizm składa się z wielu różnych składników, ale głównym, o którym w tym miejscu będzie mowa, to białko. Jest ono tak ważne z uwagi na to, że stanowi aż 20% masy naszego organizmu, a zatem nie możemy zaniedbać dostarczenia do naszego organizmu odpowiedniej ilości białka. Głównym źródłem owego białka jest oczywiście pożywienie i na nim powinniśmy się skupić. Osoby trenujące fizycznie często sięgają również po odżywki białkowe, aczkolwiek to jest pewne uzupełnienie. My powinniśmy dostarczać białko w pokarmach. Białko jest podstawowym materiałem budującym nasz organizm, jest materiałem, bez którego nasze ciało sobie nie poradzi i bynajmniej nie chodzi nam wyłącznie o nasze mięśnie, o dostarczenie białka do mięśni. Białko jest bardzo ważnym materiałem obecnym nie tylko w mięśniach, ale także w wielu innych tkankach, we wszystkich tkankach naszego ciała.

Białko, jako budulec mięśni

Białko znajduje się w mięśniach, w narządach wewnętrznych, w gruczołach, jak również w prawie wszystkich płynach ustrojowych. Wyjątkiem, co do tego ostatniego aspektu jest mocz oraz żółć. W tych płynach nie ma białka, a przynajmniej nie powinno być. Gdybyśmy, bowiem zauważyli białko pojawiające się w moczu, to byłby dla nas sygnał nieco niepokojący. Jeśli utrzymywałoby się przez dłuższy czas, bezwzględnie musielibyśmy udać się do lekarza celem wykonania niezbędnych badań i konsultacji. Białko obecne jest w naszym organizmie o ile o to zadbamy.

Niedobór i nadmiar białka

Jego niedobór i jego nadmiar są bardzo groźne i o tym również musimy pamiętać. Nie może być, bowiem tak, że my dostarczamy owego białka w nadmiernych ilościach, ponieważ bardzo szybko możemy odczuć i odczujemy negatywne skutki tego działania. Białko należy dostarczać we właściwych dawkach, z umiarem, a najlepiej jest nabyć stosownej wiedzy na temat odpowiedniej ilości białka w diecie i się do owej wiedzy stosować. Białko jest łatwo dostępne, gdyż występuje w wielu pokarmach, które de facto każdego dnia spożywamy. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele dobrego robimy dla naszego zdrowia, gdy spożywamy jakiś posiłek bogaty w produkty pełnobiałkowe.

1 komentarz:

  1. gdzie najlepiej kupic suplementy i odzywki bialkowe? chodzi mi o internet

    OdpowiedzUsuń