niedziela, 4 września 2016

Gdy białka mamy zbyt wiele


Mówimy w tym miejscu o bardzo ważnym zagadnieniu, które dotyka bardzo wielu osób, a w szczególności możemy mówić o Polakach. Białko jest bardzo ważnym składnikiem naszej codziennej diety, musimy go dostarczać do naszego organizmu każdego dnia, aczkolwiek przeważająca większość osób dostarcza go nazbyt wiele. Białko jest obecne w bardzo wielu pokarmach, które spożywamy każdego dnia i być może właśnie, dlatego zbyt duża jego ilość trafia do naszego organizmu.

Niedobór białka

Nie pozostaje to bez znaczenia dla naszego zdrowia, ponieważ nadmiar białka, podobnie jak jego niedobór, wiąże się z określonymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jakie to konsekwencje? Owych skutków ubocznych możemy w tym miejscu wyróżnić dosyć sporą ilość, aczkolwiek przede wszystkim musimy wskazać na nadmierne obciążenie naszych nerek oraz naszej wątroby. Jeśli nadmierna ilość białka dostarczana jest do naszego organizmu przez znacznie dłuższy czas, nasze nerki i nasza wątroba przestanie dobrze funkcjonować, co niewątpliwie my sami odczujemy. Poza owym obciążeniem wymienionych wyżej narządów ludzkiego organizmu, musimy również wskazywać na takie skutki uboczne jak chociażby podwyższony poziom cholesterolu we krwi, a także zwiększone ryzyko wystąpienia podagry, co wiąże się z zawyżonym stężeniem kwasu moczanowego gromadzącego się w naszych stawach.

Szereg dolegliwości

Poza tym również można, a nawet trzeba wyróżnić inne dolegliwości, z którymi możemy się zetknąć. Mowa chociażby o zwiększonej nerwowości, o kłopotach ze snem, chorobami serca czy też z podniesionym poziomem ciśnienia tętniczego. Białko jest dla nas bardzo ważne, aczkolwiek tylko i wyłącznie w ściśle określonych ilościach. Jego niedobór i jego nadmiar są dla nas bardzo groźne i mogą powodować nie tylko gorsze samopoczucie, ale ponadto również związane jest to z bardzo groźnymi chorobami, których po prostu lepiej byłoby uniknąć. Dlatego też dbajmy o to, aby spożywać właściwą dawkę białka, aby nie spożywać go w nadmiernych ilościach, a także, aby nie spożywać go nazbyt małą ilość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz